Uncategorized

Konya Adliyesi Çalışması

kkonyads

Uşakligil Ses Bariyeri olarak bakanlığımız ile beraber kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Konya‘nın da aralarında olduğu 66 ilin gürültü haritası çıkarıldı, Konya’da 1416 metrekare gürültü bariyeri için de proje hazırlandı ve çalışmalar başlatıldı.

AMAÇ GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİN AZALTILMASI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının katkısıyla geçtiğimiz aylarda, kentlerde gürültü kirliliğinin azaltılması ve kontrolü amacıyla 66 ilin gürültü haritası, 19 ilin de gürültü eylem planı yapıldı.

Şehirler için gürültü kirliliği yaşam kalitesi açısından giderek önem kazanan bir konu haline geldi. Bu kapsamda Bakanlık, çevresel gürültünün yönetimi ile vatandaşların huzur ve sükunetinin korunması için çalışmalar yürütüyor.

Bakanlıkça hazırlanan “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” gereğince, kentlerde akustik planlamanın yapılması, sessiz ve sakin alanların korunması amacıyla nüfusu 100 bini geçen ve nüfus yoğunluğunun kilometrekare başına bin kişiden fazla olduğu şehirleşmiş alanlar için gürültü haritaları hazırlanıyor. Tüm Türkiye genelinde bu kriteri sağlayan 66 il bulunuyor. Bu kapsamda gürültü haritalarının hazırlatılması çalışmalarına hız veren Bakanlık, 66 ilin gürültü haritasını tamamladı.

USAKLIGİL GÜRÜLTÜ EYLEM PLANLARI

Gürültü haritalarının sonuçları göz önünde bulundurularak, Bakanlık koordinasyonunda çevresel gürültü eylem planları da hazırlanıyor.

Gürültü eylem planı çalışmalarına ilişkin Konya, Bursa, Mersin, Kayseri, Sivas, Manisa, İstanbul, Kocaeli, Antalya, Bolu, Balıkesir, Tekirdağ, Gaziantep, Eskişehir, Kahramanmaraş, Trabzon, Sakarya, Ankara ve Denizli illerinin çevresel gürültü eylem planı tamamlandı.

Bakanlıkça vatandaşların kara yolu kaynaklı gürültü maruziyetini azaltmak için hazırlanan eylem planları kapsamında, trafik güvenliğinin ve teknik koşulların sağlandığı güzergahlara gürültü bariyerleri yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 5 yılda 60 bin metrekare gürültü bariyeri yapımı hedefine yönelik, teknik gereklilikleri ve başvuru şartlarını sağlayan gürültü bariyeri projelerine de finansal destek sağlıyor.

KONYA’DA GÜRÜLTÜ BARİYERİ NEREDE?

Bu kapsamda Konya’da gürültü bariyeri yapımına başladı. Karatay ilçesi Adana Çevre Yolundaki Adliye Sarayı yanında 1416 metrekarelik gürültü bariyeri için çalışma yapılıyor.

Hızla devam eden çalışmaların kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

Gürültü bariyerinin kurulduğu bölge, Konya kent merkezinden Karapınar-Ereğli-Adana, Çumra-Karaman ve Seydişehir- Antalya yolunu kullanacakların güzergahında yer alıyor.

Ayrıca söz konusu güzergahlardan gelip Beyşehir-Isparta ve Kadınhanı-Ilgın-Akşehir-Afyonkarahisar yolunu kullanacaklar da buradan geçiyor.    

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir